Jdi na obsah Jdi na menu
 


Carlos Puyol

13. 4. 2008

 

 

ObrazekCelým jménem Carles Puyol Saforcada se narodil 13.dubna 1978 ve městě La Pobla de Segur v Katalánsku (Španělsko). Puyol je ryzí Katalánec a podporuje v tomto kraji poměrně silné hnutí, které usiluje o nezávislost ve Španělsku.
V současnosti obléká dres španělské Barcelony, kde je kapitánem týmu. Je považován za jednoho z nejlepších a nejvšestrannějších obránců na světě. Ze začátku své kariéry začínal díky své rychlosti dokonce v ofenzivních řadách týmu, poté nastupoval na stranách obrany a nyní působí v jejím středu. Jako správný obránce je velmi důrazný, výtečně dokáže číst hru a má velký přehled o hře.Barcelonský trenér Frank Rijkaard vděčí za své úspěchy především Puyolovi, který je díky své pracovitosti hlavním vůdcem týmu.
Puyol hrál za španělský národní tým na olympiádě v Sydney 2000, kde se svým týmem získal stříbrné medaile. Zúčastnil se i mistrovství Evropy v roce 2004 v Portugalsku, kde ale španělskoObrazek výkonnostně propadlo a nepostoupilo ze základní skupiny. Nechyběl ani na mistrovství světa.V roce 2002 v Korey a Japonsku mělo Španělsko velmi silný tým, kterému se předpovídala dlouhá cesta turnajem, ale ve čtvrtfinále s domácí Koreou Španělé vypadli po vydatném přispění rozhodčích
O čtyři roky později v Německu vedl Puyol Španělsko s kapitánskou páskou a po prvním zápase, kdy si lehce poradili s Ukrajinou 4:0 se začalo o španělském mladém a talentovém týmu mluvit jako o černém koni turnaji. Ovšem v osmifinále prohráli s pozdějšími finalisty z Francie 1:3. Carlos si také zahrál za katalánský fotbalový tým v jednom neoficiálním zápase.

 

 

Čas ubíhal a Carlos svým talentem okouzlil skauty Barcelony, do které se stěhoval ve svých sedmnácti letech. Brzy na to se stal hráčem B týmu a 2.10.1999 debutoval v prvním týmu, v ligovém zápase s Valladolidem, kam si ho vytáhl bývalý trenér Louis van Gaal a Puyol tak byl u vítězství svého týmu 2:0. Svou šanci využil a stal se stálým členem A - týmu. Zpočátku nastupoval na pravém kraji obrany, když však do týmu přišel nový kouč Frank Rijkaard a Juliano Belletti, začal Puyol nastupovat na svém oblíbeném místě, které je ve středu obrany.
Carlos začal v Barceloně dělat kapitána v sezoně 2003/2004 a díky absenci dosavadního kapitána reprezentace Raúla, se stal kapitánem i v národním týmu. 17.května 2006 dokázal s Barcelonou získat trofej pro vítěze nejprestižnější klubové soutěže Ligy mistrů, když jeho tým zvítězil ve finále nad Arsenalem Londýn 2:1. V sezonách 2004/2005 a 2005/2006 získal s Barcelonou španělský titul, na který se v Barceloně čekalo dlouhých šest let.

 


S Barcelonou má platnou smlouvu, která vyprší až 30.června 2010. Svými výkony dokáže strhnout celý tým. Je to neúnavný dříč, jehož fyzička snad nezná mezí.Kvůli svému účesu je také často přezdíván Tarzan.

Čeho Puyol ještě dosáhne ?

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář